اولین صعود دانشجویی به قله 7546 متری موستاق آتا ( چین ) را انجام داد

برای آغاز کار 3 نکته را در نظر گرفتیم، ابتدا پیدا کردن قله بالای 7 هزار متر، ایمن و دارای امتیاز معادل سازی و به این منظور بهترین گزینه قله مستاق آتا در چین بود.
وی افزود: شاخص های لازم برای صعود را تعریف کرده و بر اساس آن نفرات را در 9 مرحله اردو گزینش کردیم. از جمله داشتن توان استقامتی بالا، توان کار فنی، و توانایی کار روی برف در شرایط مختلف و بر این اساس تمرینات آمادگی را زیر نظر تعدادی از مربیان فدراسیون که تجربه کار در هیمالیا را داشتند برگزار کردیم.


اسماعیل‌زاده عنوان کرد: در پایان اردوها، 8 ورزشکار انتخاب شده و تیم راهی منطقه شد که در نهایت توانستیم در شرایط کاملا مناسب و بدون مشکل با تعداد 7 ورزشکار بر فراز قله 7500متری موستاق آتا قرار بگیریم.
مربی فدراسیون کوهنوردی در خصوص برنامه‌های آتی این تیم تصریح کرد: برای سال جاری سازمان بسیج دانشجویی یک صعود به قله بالای 6هزار متری را برای تیم بانوان در نظر دارد و برای 2 سال آینده ارتفاعات بالای 8 هزارمتری مد نظر این سازمان است.
وی گفت: سازمان با حمایت مالی خوب شرایط را برای انجام موفق این صعود فراهم ساخت و ما توانستیم بدون مشکلی بر فراز این قله بیاستیم.


مربی تیم  دانشجویی افزود: بر اساس آماری که از افسر کمپ اصلی قله موستاق آتا گرفتم، امسال نزدیک به 400کوهنورد برای صعود به این قله وارد منطقه شدند که در نهایت و پیش از پایان فصل صعود تقریبا 15 درصد از کوهنوردان به قله رسیدند که از آن جمله ایرانیانی بودند که راهی این قله شده بودند.

منبع : فارس


/ 0 نظر / 58 بازدید