مهدی عمیدی: صعود به اورست بدون کپسول اکسیژن دیوانگی است!


مهدی عمیدی کوهنوردی است که خاطره بزرگی را برای همه خراسانی ها به یادگار گذاشت و با قرار گرفتن بر روی بام دنیا به عنوان اولین کوهنورد خراسانی موفق شد قله 8841 متری اورست را فتح کند. عمیدی یکی از مربیان و کوهنوردان با سابقه استان است که سابقه و تجربه گرانقدری در صعودهای برون مرزی دارد و اولین کوهنورد خراسانی است که موفق شد قله های هشت هزاری را صعود کند. عمیدی متولد 1358 است و از سال 1380 به صورت حرفه ای کوهنوردی را آغاز کرده است. صعود قله اسپانتیک ارتفاع 7030 متر در پاکستان عضو تیم ملی سال 83، صعود قله خان تنگری ارتفاع 7010 متر قزاقستان عضو تیم ملی سال 84، صعود قله پوبدا ارتفاع 7439 متر قرقیزستان عضو تیم ملی سال84، صعود قله منگلیکسار ارتفاع 6050 متر پاکستان سرپرستی سال 85، صعود قله نوشاخ ارتفاع 7492 متر افغانستان سرپرست سال86، صعود قله دالیز ارتفاع 6200 متر پاکستان سرپرست سال 86، صعود قله موستاق اتا ارتفاع 7560 متر چین سرپرست سال 87 88، صعود قله لنین ارتفاع 7134 متر قرقیزستان سرپرست سال87، صعود به قله ماناسلو ارتفاع 8163 متر نپال سرپرست سال 88، صعود قله ایلند پیک ارتفاع 6198 متر نپال سرپرست سال 88، صعود قلل کمونیزم  ارتفاع 7495 متر در تاجیکستان سرپرست  سال 89، صعود قلل کورژن وسکایا ارتفاع 7105 متر تاجیکستان سرپرست  سال89، صعود قله کلیمانجارو ارتفاع  5895 متر  تانزانیا سرپرست سال 89 بخشی از کارنامه درخشان مهدی عمیدی است.
آنچه می خوانید مصاحبه خبرنگار هیات کوهنوردی خراسان رضوی است با مهدی عمیدی دو روز بعد از صعود به اورست.

آقای عمیدی شما الان دقیقا کجا هستید؟
در بیس کمپ اورست
چرا این قدر بی خبر و بی سر و صدا برای صعود رفتید؟
می خواستم ببینم این کوه به من اجازه صعود می دهد یا نه؟ و البته با توجه به این که کلیات برنامه ام معلوم نبود بی خبر رفتم.
آماده سازی برای این صعود چه قدر طول کشید؟
تجربه 15 سال کوهنوردی و استفاده از تجربیات مربیان بزرگ کوهنوردی استان کمک کرد که در یک سال گذشته با انجام تمرینات مختلف این آمادگی را به دست بیاورم.   
شما کی وارد منطقه شدید؟
حدود 40 روز پیش
آقای عمیدی صعود به اورست آن هم بدون کپسول یعنی چه؟
یعنی دیوانگی (با خنده). البته این را که شوخی کردم توی دنیا هر کس بخواهد هر کاری انجام دهد هیچ کار انجام نشدنی و محالی وجود ندارد. فقط اول باید برنامه ریزی داشته باشد و بعد به خدا توکل کند. من با توجه به برنامه ریزی هایی که کرده بودم و شناختی که از توانایی های خودم داشتم در خودم دیدم که می توانم بدون کپسول اکسیژن قله را صعود کنم.
وقتی بر بام دنیا ایستادید چه احساسی داشتید؟
قابل گفتن نیست. اما وقتی تلاش می کنی و بر همه سختی ها و مشکلاتش پیروز می شوی آن وقت لذتی که از کاری که عاشقش هستی می بری که قابل وصف نیست.
توی مسیر صعود جایی هم بود که کم بیاورید؟
خیلی جاها شد که کم آوردم اما وقتی این زیبایی ها را دیدم شکرگزار نعمت های خداوند شدم شکرگزار نعمت هایی که خدا به من داده مثل سلامتی پدر و مادر از لحاظ شکرگزاری این جا کم آوردم!
توی مسیر صعود از چه چیزی انرژی می گرفتید؟
از طبیعتی که خداوند به این زیبایی آفریده، از تک تک کوهنوردانی که آمده بودند توی منطقه و از خاطرات 15 سال کوهنوردی.    
آقای عمیدی بهترین و سخت ترین اتفاق صعودتان چه اتفاقی بود؟
سخت ترین اتفاق، حمله اولم بود که موفق به صعود نشدم و بهترین اتفاق هم تلاش مجدد من و فتح قله بود.
وقتی به قله رسیدید اولین کاری که انجام دادید چه بود
 بعد از شکرخداوند به خاطر این موفقیت و گرفتن عکس های صعود توانستم دورتا دور بلندترین نقطه جهان را نگاه کنم تا از زیبایی های آن بیشتر لذت ببرم.
حامی برنامه شما چه کسی بود؟
شرکت ایزوگام شرق که با دو شعار ایزوگام شرق را با قله اورست بشناسید و از بام خانه های شما تا بام دنیا، من را حمایت و پشتیبانی کردند.
مهمترین تکیه گاه شما در این برنامه چه چیزی بود؟
قطعا خداوند متعال و استعانت از آقا علی بن موسی الرضا (ع) و انرژی همه دوستانی که دعای شان پشت سر من بود.
این تلاش ها و موفقیت ها را مدیون چه چیزی هستید؟
اول سیر و سلوکی که توی طبیعت خداوند به من عنایت کرده است و دوم تلاش مربیان و به خصوص هیات کوهنوردی خراسان رضوی که توی این قضیه واقعا به من کمک کردند تا درست در این رشته گام بردارم و در کوهنوردی رو به اوج بروم تا این که فقط به فکر کوهپیمایی باشم.
و حرف آخر مهدی عمیدی؟
از پدر و مادرم صمیمانه به خاطر زحماتشان تشکر می کنم.خانواده من تمام وقت و فکرشان را برای کمک به دیگران و امور خیریه گذاشته اند و من قصد دارم وقتی برگشتم بتوانم از این انرژی در همین مسیر استفاده کنم. تا فراموش نکرده ام این جا جای تمام بچه های تیم های خانتانگری، پوبدا و لنین خالی بود و من در این مدت از آن ها انرژی می گرفتم و از همه بچه های پشتیبان، بچه های سرزمین خورشید به خصوص جواد نوروزی تشکر و قدردانی می کنم.

 


/ 2 نظر / 18 بازدید
ناصر ملائکه

مهدی جان امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشی و صعود شما را به قله اورست تبریک عرض می نمایم امروز چهارشنبه که از فرودگاه هاشمی نژاد مشهد باز می گشتم استقبال گرم و دیدنی مردم از شما را دیدم و آنجا بود که با خبر شدم و خیلی خوشحال شدم

بینالود . جنوبی

خدا رحمتت کنه مهدی جان . راحت بخوابی