باز هم افتخار بزرگ توسط یکی از هیمالایانوردان گروه پویا آقای مهدی عمیدی

صعود قله ٧۴٩۵ متری کمونیزم

مهدی عمیدی  در این فصل از صعود موفق شد قله کورژن وسکایا را صعود نماید و پس از صعود به این قله عازم کمونیزم شد تا یکی از سخت ترین قلل ببر پامیر را نیز صعود نماید.او توانست قله کمونیزم را بصورت آلپی و در عرض یک هفته تلاش صعود نماید.یک روز پس از صعود این قله او به کمپ یک کمونیزم صعود کرد تا در قالب تیم امداد به کوهنورد روسی که از ارتفاع 5800 متر سقوط کرده و آسیب دیده بود,  کمک کند.
پرواز هلی کوپتر که او باید تا دوشنبه با آن  پرواز کند به علت بارش برف سنگین در BC کنسل شده است و او هنوز در بیس کمپ به انتظار پرواز هلی کوپتر به سر می برد.
مهدی عمیدی روز شنبه 6/6/89  از فرودگاه امام خمینی وارد کشور می شود.
گزارش ارسالی :قربان رمضان پور

لازم بذکر است که ایشان در یک فصل دو قله کورژن وسکایا و کمونیزم را با هم صعود کردنند

مهدی جان امیدوارم مثل همیشه بر قله های افتخار با سلامتی و تندرستی بایستی و من و همنوردانت در گروه پویا به دوستی با تو افتخار کرده و به خودببالیم


ارتفاع:7495متر
موقعیت:پامیر تاجیکستان
مدت برنامه:28 روز
بهترین زمان برای صعود: تیر و مرداد

قله کمونیزم,مرتفع ترین قله در پامیر و بلند ترین قله در اتحاد جماهیر شوروی سابق می باشد. این قله در نقطه اتصال بین قلل آکادمیا Academia Nauk و Pyotr Pyervy قرار گرفته است و در منطقه ای بسیار دور دست واقع است, به حدی که حدود 20 سال به طول انجامید تا سر انجام کاوشگران  راهی را برای صعود به آن یافتند. قله کمونیزم یک کوه پرتگاهی بسیار با عظمت است،
و علی رغم آنکه در یک ناحیه خشک و بی آب  قرار گرفته است, اما دارای برف و یخچالهای سنگین است.صخره ها ریزشی بوده و دسترسی به آن مشکل است، اما به دلیل آنکه بلندترین قله در این منطقه می باشد,کوهنوردان در طی 10 سال اخیر بسیار از آن استقبال کرده و بر روی آن فعالیت می کنند. تعدادی مسیر مختلف برای صعود به قله وجود دارد.
نام قله تاریخچه سیاسی طولانی و کهنی دارد. تا سال 1933 به نام پیک گارمو شناخته شده بود ، بعد به نام پیک استالین Pik Stalinتغییر نام داد.
در سال 1962 به نام کمونیزم شناخته شد و در سال 1998 به نام امروزی آن با عنوان پیک ایمنی اسمائیل ثمانی تغییر نام یافت.
بیش از سی مسیر وجود دارد که به قله کمونیزم منتهی می شود. از بین آنها مشکل ترین مسیر ، مسیری است که از یخچال Beljaev  بلجایو شروع شده و از میان مسیر دیواره ای صخره ای و پرشیب ( درجه شیب بیش از 80 درجه) به طول 2000 متر عبور می کند. آسان ترین مسیر از یخچال بیواچنی Bivachny شروع می شود. مسیر قدیمی از یخچال والتر Walter آغاز گردیده و در امتداد مسیری که به ستیغ برودکینBorodkinمعروف است بالا می رود.
این کوه جزو پنچ قله ملغب به پلنگ برفی میباشد


ادامه مطلب در باره قله کمونیزم


/ 1 نظر / 48 بازدید
ک_بختیاری

بادرود فراوان حضور شما همنورد گرامی صعود موفقیت آمیز شما را به قلل کورژنسفکایا و کمونیزم تبریک و تهنیت گفته و آرزومندم همیشه سلامت،سرافراز و سربلند باشید