POUYA CLIMBING GROUP

این وبلاگ متعلق به گروه کوهنوردی پــو یــا ( مشهد ) میباشد

گوشه ای از انتقادات مختلف پیرامون فیلم مستند از ابرها بالاتر - رضا نظام دوست
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٩/۱٤
 


من منتقد سینما نیستم و مطالب زیر از نگاه معمولی ترین کسی که به تماشای این برنامه و این فیلم نشسته، نوشته شده است 


از 2 هفته پیش که مجری برنامه مستند 4 بعد از نمایش فیلم شرپا تمپا وعده پخش مستند صعود کاظم فریدیان را داد روز شماری میکردم و دیشب هم این موضوع را با پیامک به تعداد زیادی از دوستان یادآوری کردم و با شوق و ذوق فراوان پای تلویزیون نشستم.

با شروع صحبت کاملا روشن بود که برنامه روال معمولی ندارد و پرداختن به بیوگرافی نظام دوست و فریدیان برایم این معنی را میداد که مجری امشب میخواهد از محدوده هنری و سینمایی صرف خارج شود و این جالب بود چون فرصتی بود برای معرفی کوهنوردی و خوب البته کاظم فریدیان که کار بزرگی انجام داده است و حق مردم ماست که از او و از کوهنوردی بیشتر بدانند.

گفتگوی ابتدای برنامه هم که معمولا 30 دقیقه است ابن بار 45 دقیقه طول کشید و بعد از نمایش فیلم هم ادامه یافت.
فیلم را قبلا در جلسه انجمن دیده بودم و مشتاق دوباره دیدن آن بودم ولی با شروع فیلم متوجه شدم که این فیلم اساسا یک فیلم دیگری است، چرا؟

یک - فیلمی که دیشب پخش شد ربطی به صعود به کی دو و نه مشخصا به برودپیک سال 84 فریدیان نداشت.
دو - این فیلم ملغمه ای از دو صعود فریدیان به کی دو و برودپیک در سال های 84 و 86 بود.

سه - بخش قابل توجهی از ابتدای فیلم در مورد فریدیان و کارهای سختی که او میکند مثل کایت سواری و پاراگلایدرو غارنوردی بود و اینکه او یک تراشکار و قالب ساز خوب و ماهری مبیاشد و این موضوع فیلم یعنی کوهنوردی را کاملا به حاشیه برده بود کمااینکه گوینده سیما هم به این نکته اشاره کرد.

چهار- نمایش تمرینات آمادگی فریدیان قبل از اجرای صعود دقیقا بعد از صعود او به کی دو فیلم برداری شده بود - جهره برف سوخته و اندام او که بدلیل سختی برنامه بسیار تراشیده و ترکه ای شده بود - و این با اصل مستند سازی مغایرت دارد بویژه که نظام دوست چند بار بر این نکته تاکید کرد که این یک مستند بازسازی شده نیست.

پنج - در بخشی از صحبت ها معلوم نشد چرا فریدیان از رامین شجاعی نام میبرد چون اگر صعود پر حاشیه و ناتمام او و شچاعی به برودپیک موضوع فیلم بود چرا تنها یک بار از او نام برده شد و یک صحنه که یکی از آن دو سوپ آماده میکرد و اگر منظور صعود به کی دو بود که رامین شجاعی در آن زمان در خارج از کشور زندگی میکرد.

شش - پرچمی که بر فراز قله نشان داده شد آن پرچمی نبود که فریدیان با خود به کی دو برده بود و در برودپیک هم که قله ای صعود نشده بود.

هفت - با اظهار نظر محمد خورشیدی در نظرگاه کوهنوشت و در وبلاگ خود که میگوید:
هفت

حدود 60 الی 70 در صد تصاویر در این مستند متعلق به برنامه صعود ملی خراسان رضوی بوده که در سال 1384 به دو قله خان تانگیری ( 7010 متر ) و پوبدا ( 7439 متر ) صورت پذیرفته است
بالای 90 در صد تصاویر این صعود را همنورد ارزشمندم جناب آقای جواد نوروزی فیلمبرداری کرده است

http://pouyamount.persianblog.ir/ 

اگر چنین باشد که محمد خورشیدی گفته است موضوع این مستند میتواند جنبه حفوقی به دلیل عدم رعایت حقوق صاحب اثر توسط رضا نظام دوست را هم بدنبال داشته باشد.

پرسش های دیگری که در ذهن ها شکل میگیرد میتواند این باشد که:

بر سر آن نسخه ای که ما در جلسه انجمن دیدیم چه آمد؟
آیا ممکن است بخش هایی از آن فیلم هم توسط فریدیان فیلم برداری نشده و توسط نظام دوست اضافه شده است؟ کمااینکه صحنه ای از فیلم کی دو که در انجمن دیدیم و مربوط به لحظه صعود به قله و آخرین گام هاست به نظرم آمد که در فیلم لمس خلا دیده بودم.

آیا آن نسخه که در انجمن نمایش داده شد برای رویدادی مهمتر مثلا یک فستیوال جهانی فیلم های مستند ورزشی کنار گذاشته شده است؟ و خوب سر و ته برنامه مستند 4 سیما را هم میشود با یک فیلم در هم و برهم به هم دوخت .


فریدیان و یا نظام دوست و یا هر دو چرا چنین کردند؟


چند نظر در همین مورد از ویلاگ کوهنوشت 

سلام من محمد خورشیدی عضو گروه پـویـا ( مشهد ) هستم
البته ما این کار را پیگیری خواهیم کرد که چرا جناب آقای رضا نظام دوست از تصاویری که دوست من آقای جواد نوروزی در برنامه خان تانگیری و پوبدا خراسان ، در سال 84 استفاده کرده است دقیقا حدود 70 درصد تصاویر در این برنامه مستند ، تصاویری بود که در برنامه خان تانگیری تصویر برداری شده بود ایشان بدون اجازه از آقای جواد نوروزی این کار را کرده و مطمئنا باید پاسخگو باشد
جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با خود جناب آقای رضا نظام دوست ارتباط برقرار کرده تا از صحت ادعای من مطلع شود . لطفا نتیجه را اعلام کنید متشکرم

یکی از اعضاء برنامه خان تانگیری و پوبدا سال 84


نویسنده: نجاریان

چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 9:43

نمیدونم کار گیشه مهم است یا اطلاع رسانی درست آخه اون تصاویر عموما در مورد برودپیک بود
و بنا به اظهارات خود آقای فریدیان 3 باطری بزرگ داشته که بازم خودشان فرمودند هر بار 20 دقیقه می توانسته فیلم بگیره که معلوم نشد آخرش به کجا ختم شد
حیف است فقط حیف

نویسنده: کوهنورد مشهدی

چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 9:44

با سلام
راستش در این فیلم بیشتر از اینکه به
k2 پرداخته بشه تعريف و معرفي يه ابر مرد به نام فريديان بود.
تو اين فيلم ما چهره آقايان جواد نظام دوست، حسين اماني رو هم ديديم كه چندين بار به مراتب در جاهاي مختلف فيلم ديده مي شدند
كه مربوط مي شد به برنامه هاي خانتانگيري و پوبدا آقاي اماني به عنوان سرپرست برنامه تيم خراسان و برنامه نپال اقاي جواد نظام دوست.
چقدر آقاي فريديان فعال بودند كه در اين برنامه ها همراه اين عزيزان بودند و تصوير گرفتند.
به نام خود كار ديگران را ثبت كردند جاي بسي افتخار است.نویسنده: برای جناب به اصطلاح کارگردان !

چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 11:56


جناب نظام دوست
با سپاس از ارتباطی که با رسانه دولتی ایران برای پخش این مستند ترکیبی و قهرمان پرور !برقرار کردید - البته با رویکردی کاملا هدفمند ! - با توجه به اینکه مدتی است در عرصه فیلم سازی مستند دستی بر آتش دارید، لطفا بفرمائید تعریف جنابعالی از "کارگردانی فیلم مستند "چیست ؟ چراکه در پایان بندی این مستند عاریتی از تصاویر برنامه های غیر مرتبط و متاسفانه بدون رعایت حقوق مالکیت ، نام شما بعنوان " کارگردان " منظور شد ! در حالیکه علاوه بر تصاویر عاریتی ، ناشی گری های تصویربردار و گاف های راوی نشان از نداشتن مالکیت همه تصاویر و عدم حضور و تذکر جناب کارگردان در تمامی لکیشن ها داشته است!
از طرفی سه رویه و رويکرد اصلی در مستند سازی عبارتند از:
1) مردم شناسانه : مردم ، نهادها و فرهنگ ها را به همان صورتی که هستند ، يا به نظر می رسند نشان می دهد . که بصورت کلی و جزئی این فیلم دارای ضعف های مشهود در پرداختن به این مهم بود که بحث تخصصی و جامعه شناسانه پیرامون آن مفصل است .
2) تاريخی : می کوشد مردم و رويدادهای مهم گذشته را روی نوار فيلم يا ويديو زنده کند . در حالیکه در این مستند هدفمند !هیچ اشاره وِیژه و درخوری به فعالیت های مستقل یا دولتی درخشان گذشته غیر از ناکامی زنده یاد داود خادم نشد !
3) افشاگری جالب واقعیت ها : مستند ساز بايد شيوه ای ارائه کند که از نظر بصری جالب باشد اما مستند جالب بايد افشا کننده باشد و چيزی را به ما نشان دهد که به نحو ديگری نتوانيم به آن پی ببريم . چنين فيلمی بايد از مصور سازی متن فراتر برود !شواهد و قرائن قوی گواهی می دهند چنین نکرده اید - اشاره به تحریف حقیقت در فتح برودپیک که با زیرکی و جادوی تدوین به صعود کی دو پیوند خورد تا صعود هر دو قله را به بیننده عام و از همه جا بی خبر القا و پهلوان پنبه سازی کند -که البته بخشی از این ترفند از نگاه نقادانه دست اندرکاران و متخصصان مستند 4 دور نماند ! ( آنجا که گوینده زن غیر مرتبط با کارگردان در نقد فیلم به عدم نمایش اوج واقعه یعنی بر فراز قله اشاره می کند ) . در واقع شما به دو دلیل کاملا مشخص اوج واقعه این مستند را سانسور کردید : الف : برودپیک اصلا صعود نشد ب : پرچم قهرمان داستان بر فراز قله کی دو پرچم رسمی کشورش نبود اما رسانه ، رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران و ... ای کارگردان نظام دوست !!

کلیه مطالب فوق در وبلاگ آرام کوه نوشته شده است http://aramkuh.blogspot.com

------------------------------------------------------------

کوهنورد مشهدی

چهارشنبه 14/9/1386 - 9:57 

با سلام
راستش در این فیلم بیشتر از اینکه به
k2
پرداخته بشه تعريف و معرفي يه ابر مرد به نام فريديان بود.
تو اين فيلم ما چهره آقايان جواد نظام دوست، حسين اماني رو هم ديديم كه چندين بار به مراتب در جاهاي مختلف فيلم ديده مي شدند
كه مربوط مي شد به برنامه هاي خانتانگيري و پوبدا آقاي اماني به عنوان سرپرست برنامه تيم خراسان و برنامه نپال اقاي جواد نظام دوست.
چقدر آقاي فريديان فعال بودند كه در اين برنامه ها همراه اين عزيزان بودند و تصوير گرفتند.
به نام خود كار ديگران را ثبت كردند جاي بسي افتخار است.
اون
۱۲ ساعتی که مي گفتن از کی ۲ فيلم گرفتن کی نمايش داده شد که ما نديديم همش پاراگرايدر بود که خيلی هاش مربوط می شد به نپالَ و برودپيک بود و خانتانگيری کی ۲ کجا بود؟ 

کلاغ ها ...

چهارشنبه 14/9/1386 - 0:37 

سلام . متاسفانه دانش و تجربه ی چندانی برای نقد فيلم ندارم اما به عنوان يک نفر علاقمند به مسائل کوه نوردی ايران ٬ گفت و گوهای انجام شده و نمايش آن فيلم مستند را در مجموع گامی مثبت و ارزشمند در معرفی چهره ی کوه نوردی جدی و مستقل ايران می دانم .
ــ اين فيلم مستند ٬ ربطی به صعود کی دو نداشت و به طور عمده تصاوير از برنامه برودپيک بود . به نظر می رسید معرفی چهره ی فریدیان و انگیزه های او ٬ برای کارگردان از اولویت بیشتری برخوردار بوده است .
ــ استفاده از تصاویر دیگران ٬ بدون اجازه و یا اشاره در پایان بندی و ... عملی غیر اخلاقی و ریاکارانه است . باید به ادعای محمد خورشیدی توجه شود . امروز آقای عباس ثابتیان هم می گفت بخش هائی از تصاویر فیلم کی دو ( نمایش داده شده در جلسه انجمن ) مربوط به فیلم مشهور لمس خلا بوده است و ...
 

news83.persianblog.ir - sayeha@gmail.com

http://news83.persianblog.irدو مطلب مطلب فوق در وبلاگ کلاغ نوشته شده است

                             ------------------------------------------------------------

نویسنده: k2
چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 17:48
تقریبأ حدود 75% تصاویر بکار رفته در فیلم مستند ,مربوط به صعود تیم مستقل خراسان رضوی در سال 84 به قلل خانتنگری ,پوبدا در منطقه پامیر بود که متاسفانه بصورت عوامفریبانه ای در این فیلم به عنوان تصاویرآقای فرید یان بکار رفته بود در صورتی که ایشان تصاویر قابل توجهی نداشته اند و تعاریفی که از خودشان در زمینه تهیه تصاویر و زحمات فیلمبرداری کردند کاملأ دروغ بود !


 

نویسنده: برای استاد نظام دوست
چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 18:11
استاد نظام دوست ید طولایی در این دروغ پردازی های به اصلاح مستند دارند.
مستند!!!!!!!! پراو پله کانی به تاریکی ایشان که به لاپوشانی مرگ دو کوهنورددر غار پراو پرداخته است هم از زمره شاهکاری های ایشان است.
جالب است که در آن فیلم هم نقش اول با آقای فریدیان بود.


 

نویسنده: k2
چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 18:27
جناب آ قای نظام دوست
اکثر تصاویر فیلم مستند شما مربوط به صعود خانتنگری و پوبدا خراسان رضوی در سال84 و تصویر بردار آن آقای جواد نوروزی از مشهد بودند که بنده سال قبل در جلسه گزارش برنامه صعود آن را مشاهده کردم چه قضاوتی می توان کرد سرقت هنری یا دروغ پردازی ؟

 

نویسنده: یوسف

چهارشنبه 14 آذر1386 ساعت: 19:27
جناب آقای نظام دوست

واقعا جای بسیار تاسف است که انسان خیانت در امانت کرده و از آرشیو بچه های مشهد که این فیلمها را برای شما ارسال کرده بودنند سوء استفاده کرده باشد با این وجه هر کس از مطالب دیگران به نام خودش استفاده کند به نظر شما درست میباشد . خجالت داره
نویسنده: عليرضا                                             پنجشنبه 15 آذر1386 ساعت: 11:24

نویسنده: رضا آموزگار                             پنجشنبه 15 آذر1386 ساعت: 12:13
بیرون از منزل بودم که باتلفنی از خونه متوجه شدم که داره فیلم کاظم فریدیان رو نشون میده ، افسوس خوردم که چرا نمیتونم الان ببینمش عوضش گفتم فردا تکرارش پخش میشه ... واقعا مشتاق بودم دوباره فیلمو ببینم ... تا اینکه فردا شد و موقع شروع فیلم ... تا اون لحظه فکر میکردم همون فیلمیو میبینم که تو انجمن نمایش داده شده بود اما برخلاف تصور من یک فیلم دیگری نشون داده شد که اصلا مربوط به صعود کی 2 نبود !!! پس اون فیلم چی شد ؟ واقعا قابل قیاس نبودن این دو فیلم نسبت به هم ... در ضمن یک نکته که برام سواله نمایش فیلم غار پرآو چه ربطی به عنوان از ابر هم بالاتر داره ؟
افسوس ...
 
 
 از ابر هم بالاتر نه يك مستند تلويزيوني، بلكه داستاني هدفمند بود براي ساختن چهره اي قهرمان از فريديان!
اين فيلم كه با همت خانم ل.ا به شبكه چهار تحميل شده تنها به قصد تبديل فريديان به يك اسطوره ساخته شده.
بيانات پشت صحنه كارگردان فيلم در تبديل اورست به كوهي توريستي كه ناخواسته از زبان مجري مطرح شد و تلاش نظام دوست بر سرپوش نهادن به اظهاراتش نشان دهنده هدفمند بودن جريان گزارش داشت.
متاسفانه ايشان جامعه كوهنوردي را چنان كودن فرض كرده بودند كه حتي نمي توانستند حدس بزنند اينچنين مورد هجوم افكار بر ادعايشان قرار خواهند گرفت

نظرات  فوق در وبلاگ کوه نوشت  نوشته شده است 

 http://www.koohnevesht.blogfa.com

 

                              ------------------------------------------------------------

لطفا درباره موضوع فوق نظرات ارزشمند و مدبرانه خود را در این وبلاگ بنویسید تا درس عبرتی گردد که انشاءالله در آینده شاهد چنین موارد سوء استفاده از منابع و ماخذ دیگران نشویم .

 


 
comment نظرات ()